Indikationsbete för möss & Råttor – För övervakning och monitorering av aktivitet
Vill du förbättra övervakningen i dina musfällor? Detta lockmedel är utvecklat för att användas i fällor för att underlätta tidig upptäckt av mus och råttaktivitet. Med sin unika sammansättning är det ett praktiskt alternativ till hemmagjorda beten som ost eller jordnötssmör. Produkten används vid övervakning, så att du kan bedöma om åtgärder behöver vidtas.
Så här använder du Provoke®:
- Skruva av korken och applicera en liten mängd (ungefär en ärtas storlek) på betesområdet i fällan.
- Placera fällan där du sett spår av möss eller råttor, exempelvis längs väggar, bakom skåp eller i närheten av matförråd.
- Kontrollera fällan regelbundet och fyll på betet vid behov.
Utvecklat för övervakning – Testat av experter
Produkten är framtagen av skadedjursspecialister för att användas vid övervakning av musaktivitet. Tester visar att produkten fungerar bra i detta syfte jämfört med traditionella matbeten. Lockmedlet är framtaget för att vara långvarigt och praktiskt att använda i fällor av olika typer.
Passar alla typer av mus & råttfällor
Lockmedlet fungerar i olika typer av musfällor, inklusive mekaniska fällor, slagfällor och elektroniska fällor. Tack vare sin långa hållbarhet behöver det inte bytas ut lika ofta, vilket gör det praktiskt för löpande övervakning.
Tips för bättre övervakning
När du applicerar lockbete och riggar fällor är det en bra idé att använda skyddshandskar. Möss och råttor har ett mycket känsligt luktsinne och kan undvika fällor som luktar människa. Genom att bära handskar minimerar du risken att överföra din egen doft på fällan och ökar chansen att fånga möss.
Produktklass: Lockmedlet är särskilt utformad för att effektivt attrahera skadedjur och snabbt avslöja angrepp. Lockmedel avsedd för att identifiera och övervaka förekomsten av skadedjur. Om ett större angrepp upptäcks, och det inte går att lösa genom åtgärder som rengöring eller frysning, kan bekämpningsmedel sättas in. Produkten är inte ett registrerat bekämpningsmedel.
1 recension av Provoke® Pro
Lockbete för möss & råttor
Kundrecensioner utgör varken marknadsföring, produktinformation eller instruktioner från Skadedjursbutiken. Läs mer