Rödcederträ i form av blomringar används för att skapa skydd mot objudna gäster. Oljan i träet avger en mjuk doft som insekterna undviker. Blomringarna kan exempelvis hängas i garderober eller läggas i byrålådor.
Så använder du rödceder blomringar
1. Placera ut
Lägg träringarna på platser som önskas skyddas mot skadeinsekterna. Ringarna kan exempelvis läggas i klädlådor eller hängas i garderober. Har det varit insektsangrepp bör först städning ske av utrymmet.
2. Undvik direktkontakt
Rödcederträ avger en doft, via den olja som finns i träet. Oljan kan även färga av sig om träet ligger direkt emot tapet, textilier eller liknande. För att skydda kläder kan ringarna läggas i en tunn nätpåse eller öppen papperspåse.
2 recensioner av Nordic Red®
Rödceder Blomringar 10-pack
Kundrecensioner utgör varken marknadsföring, produktinformation eller instruktioner från Skadedjursbutiken. Läs mer